Hrozí při velkých dávkách vitamínu C ledvinové kameny?

Vážený pane Kašpare,

ráda bych se zeptala na užívání velkých dávek vitaminu C. Na sobě jsem vyzkoušela kůru s několika gramy vit. C denně v podobě rajčatového koktejlu a opravdu žádné střevní problémy jsem nezaznamenala. Zajímalo by mě, jak tělo a ledviny reagují na taková množství askorbové kyseliny - mám na mysli tvorbu ledvinových kamenů. Ve vašich knihách a informacích jsem nenarazila na např. maximálně doporučenou dávku a délku užívání vit C a tyto případné vedlejší účinky.
Děkuji za odpověď.

Jitka M.


Dr. Robert Cathart ve své práci Vitamín C, tritrace po toleranci střev, anaskorbémie a subakutní kurděje (vyšla již v r. 1981) uvádí, že léčil mnoho pacientů vysokými dávkami vitamínu C a u některých druhů chroby se dostával až na množství kolem 100-200 g za 24 hodin - například u virového zápalu plic. Takto vysoké dávky vyvolávaly téměř okamžitý ústup nemoci (nižší dávky to nedokázaly). Z toho vyplývá, že po odeznění nemoci se vysoké dávky užívat přestanou - a to v poměrně krátké době. Zdravý člověk tak vysoké dávky nepotřebuje. Ostatně - tělo se pak brání průjmem. Průjem signalizuje, že více vitamínu C už tělo není schopné pojmout.
Pokud je člověk nemocný, většina vitamínu C se spotřebuje, takže se ho do ledvin zase tak moc nedostane. Zvláště, když rajčata zpomalují jeho vylučování z krve.

Zdravý člověk by pak měl užívat 1-3 gramy denně - to ke správnému fungování těla stačí.

Dr. Cathart léčil pomocí vysokých dávek také mononukleózu, hepatitidu (zánět jater) a - co je nejzajímavější - močové kameny (!).

To tedy ukazuje, že vitamín C ve vysokých dávkách játrům a močovým cestám neubližuje.

Tvorbě ledvinových kamenů se však dá předejít i současným užíváním kyseliny listové (vitamín B9) a čas od času také vitamínu B6 a hořčíku. To vám dá jistotu a klid, že problémy nemohou vzniknout.

Kyselina listová se při vysokých dávkách vitamínu C rychle v těle spotřebovává, tak je dobré ji užívat v každém případě.