Je liposomální vitamín C neúčinný?

Jeden čtenář mne upozornil na varování ředitele společnosti Edukafarm, který poslal českým lékařům a farmaceutům odborný komentář k tématu liposomální vitamín C.
Tvrdí v něm, že volně prodejný liposomální vitamín C není srovnatelný s intravenózním (nitrožilním) podáváním vitamínu C ve vysokých dávkách. Odvolává se na studii, která dokazuje, že dosažené hladiny vitamínu C v krvi jsou u liposomálního vitamínu C téměř stejné, jako při spolknutí klasického vitamínu C ústy (který má omezenou vstřebatelnost přes střevní stěnu). Proto prohlašuje užívání liposomálního vitamínu C za bezcenné.

Pokud byla prováděna srovnávací studie měřící nárůst plazmatické hladiny vitamínu C v krvi, tak celá taková studie je nesmyslná.
Vstřebaný liposomální vitamín C není možné naměřit v krvi jako běžný vitamín C. Protože je obalen lecitinem, tedy tukem, stoupne po jeho požití v krvi hladina tuku, ale ne hladina vitamínu C. Vitamín C projde v podobě tukové kuličky až do buňky a tam se teprve uvolní (když buňka stráví lecitin) a odvede svoji práci.
Pokud se přesto navýší hladina vitamínu C v krvi, je to způsobeno tím, že část lipozomálních kuliček zpracují játra a tím uvolní vitamín C do krve.
Protože toto vědci z farmaceutických firem vědí, provedené studie jsou tedy provedeny s jasným záměrem manipulace.

Problematiku jsem konzultoval s mikrobiologem a on potvrdil moje závěry.

Studie, uváděné ředitelem společnosti Edukafarm, jsou prováděné se stejným záměrem, jako jiné studie, popírající účinnost jiných vitamínů a dokonce varujících před jejich škodlivostí.
Farmaceutický průmysl si dělá monopolní nárok na „pravdu“, na slova jako lék, léčit, uzdravovat atd. A společnost Edukafarm je jejich prodlouženou rukou. Zastupuje zájmy farmaceutických společností, ne zájmy pacientů.

Přestože vitamín C není lék, vitamín C pro nitrožilní podávání je již mezi léky zařazen a v té chvíli na něj mají farmaceutické firmy monopol.
Liposomální vitamín C je však potravinový doplněk, a pokud by připustili jeho účinnost, přišly by o monopolní obchod (a lékaři o kus své práce).

Přitom donedávna lékaři odmítali, že by vitamín C mohl mít vůbec nějaké pozitivní účinky na rakovinu. Dokonce moje známá byla na školení, kde jistá doktorka varovala před vysokými dávkami intravenozního vitamínu C - že prý na to pacienti s rakovinou umírají (oni však umírají na rakovinu, ne na vitamín C). A najednou ředitel společnosti Edukafarm mluví o důkazech jeho fungování?

Zajímavé je, že na liposomální vitamín C mne poprvé upozornil onkolog. Sám jsem ho na sobě vyzkoušel a ani při užívání velkých dávek jsem neměl žádné zdravotní problémy. Někdo může dostat maximálně trochu průjem, avšak na to se neumírá a velmi rychle to odezní. Naopak, nepoznal jsem celý rok co je to nachlazení a mé zkoušky ukázaly, že mimo jiné velice efektivně zastavuje sennou rýmu.